
Чували ли сте много пъти за енергийно ефективни къщи, но смятате, че е скъпо и не е подходящо за нашия климат? Нека разсеем всички митове за тях заедно.
Енергийно ефективна къща означава ниски разходи за отопление, екологичен дизайн, ниски експлоатационни разходи, но в същото време по-високи разходи за самото строителство. Такава къща или вила се изгражда от специализирани фирми. И така, какво е енергийно ефективен дом?
Енергийно ефективен дом е топъл дом
На първо място, хората са загрижени дали енергийно ефективната (енергоспестяваща) къща ще изисква по-малко разходи за отопление през зимата. Бързаме да ви угодим – това е основното ѝ предимство пред другите видове къщи. Поради плътното остъкляване и допълнителната изолация на покрива и стените, такава къща може да не „замръзне“ дори при -40 ° C и в същото време да не изисква средства за отопление.
Енергийно ефективния дом може да бъде чудесно решение за семейство, което иска да инвестира в бъдещето си. Тя се основава на намаляване на потреблението на енергия, главно поради намаляване на топлинните загуби. Това се постига чрез ефективна изолация.
Дебелината на изолацията в такава къща може да бъде около 400 мм за пода, 300-400 мм за стената и 500 мм за покрива. Вярно е, че ако използвате скъпа и по-качествена изолация, тогава стените могат да бъдат направени топли и енергоспестяващи и с по-малки размери. Споменатите размери са подходящи за изолиране на къщи с дървена конструкция.
Отоплителната система се превръща в много важен компонент на енергийно ефективния дом. Има много разновидности от него, до степен, че дори и в „пасивна къща“ може да има обикновен газов котел. Важна роля играе не самият котел или отоплителната система, а правилното разпределение на радиаторите. Популярен вариант е, когато отоплителните радиатори са вградени в пода пред прозорците и лежат по тях, което ви позволява да изолирате най-студената част на стаята. Популярна е и системата за подово отопление, където по принцип радиаторите не се виждат. Януарските разходи за отопление на енергийно ефективна къща с площ от около 150 квадратни метра с подово отопление на електричество ще бъдат значително съкратени.
Енергийно ефективен дом означава топли прозорци и врати
По-голямата част от топлината от къщата излиза точно през пролуките между прозореца и стената, вратата и стената, както и през самите прозорци и врати, ако не са изолирани. В енергийно ефективния дом архитектът избира специални енергийно ефективни прозорци и врати за вас. Това могат да бъдат например дву- или трикамерни прозорци с двоен стъклопакет, толкова топли и непроницаеми, че в хола можете да си позволите панорамно остъкляване от пода до тавана и от стена до стена. И дори няма да похарчите големи суми за отопление.
Интериорният дизайн на енергийно ефективен дом обикновено е един и същ. Вярно е, че клиентите често искат да получат интериор в модерен стил, избирайки например еко-минимализъм, който е доминиран от естествени материали, дърво, камък, тъй като искат да бъдат по-близо до природата. Предимството на такъв интериор е тяхната актуалност в продължение на много години, тъй като такива материали и естествени цветове не притесняват. Скандинавски, френски прованс, английски или американски стилове също се вписват перфектно в концепцията за екологичен интериор.
Енергийно ефективен дом – синоним на качествени топлоизолационни материали
Всъщност енергоспестяваща къща може да бъде построена от всякакви материали – керамични блокове, тухли, сглобяеми, рамкови или монолитни технологии. Не става въпрос за самия материал, а за метода на зидария и изолация. Тук се използват топлоизолационни материали с високи параметри не само за стени, но и за покриви, жилищно таванско помещение и основи, което също е много важно.
В МОМЕНТА В ЕВРОПА СА ПОПУЛЯРНИ ЕНЕРГИЙНО ЕФЕКТИВНИТЕ КЪЩИ, КОИТО СЕ СТРОЯТ ПО СГЛОБЯЕМИ ИЛИ ДОРИ МОДУЛНИ ТЕХНОЛОГИИ, КОГАТО КЪЩАТА СЕ ДОСТАВЯ В ГОТОВ ВИД НА ОБЕКТА ИЛИ СЕ СГЛОБЯВА САМО ЗА СЕДМИЦА. НО ЕНЕРГИЙНО ЕФЕКТИВНА КЪЩА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОСТРОЕНА С ПОМОЩТА НА ВСЯКА ТЕХНОЛОГИЯ.
Принудителна вентилация с рекуперация на топлина, топлообменник на земята, слънчеви панели
Благодарение на технологичните иновации енергийно ефективната къща се превръща в истински флагман на зеленото строителство. Възстановяването на топлината ви позволява да харчите по-малко електричество (и пари), за да проветрявате въздуха и да доставяте кислород от улицата до стаите. Наземният топлообменник не се използва във всички енергийно ефективни домове. Същността на работата му е, че топлината се взема директно от земята (в края на краищата въздухът е по-топъл от външния) и едва след това се загрява до стайна температура. Оказва се, че взимате въздух с температура, например, 5 градуса, вместо въздух от улицата с температура от -15 или дори -30 градуса.
Домашна скала за енергийна ефективност и клас на енергийна ефективност
Универсалната международна скала за енергийна ефективност на домакинствата ще ви помогне да определите дали архитектът предлага енергийно ефективен проект или конвенционален. Като правило той ще ви покаже точно тези технически номера, които са трудни за разбиране без подготовка.
И така: ако индексът на енергийна ефективност с кодово име „E“ е по-малък от 110 kWh / m2 / година, това е обикновена къща и разходите ви за отопление ще бъдат стандартни. Ако показателят за енергийна ефективност е по-малък от 70 kW / h / m2 / година, тогава имаме работа с енергийно ефективна къща, която ще похарчи половината от ресурсите, а ако говорим за показател под 15 kW / h / m2 / година, такава къща трябва да се нарече пасивна, тоест изобщо да не се харчи енергия. Разбира се, пак ще похарчи малко енергия, но 8-10 пъти по-малко от обикновена къща.
Има класове за енергийна ефективност за къщи, които са приети като стандарт в Европа. Тази линия ще бъде наричана EP във вашия дизайн на дома. Ако индикаторът е повече от 1,5, значи имате много енергоемка къща. Показател от 0,75 до 1,5 е стандартна къща, която също може да се нарече скъпа. Ако индикаторът варира от 0,26 до 0,75, имате работа с енергийно ефективен дом. Пасивните къщи имат EP под 0,25.
Related Post
За всяка жена е важно домът ѝ да е удобен и да носи радост при завръщането в него. Чистотата и редът са предпоставки за комфорт в къщата, без тях дори и най-скъпият, и красив интериор няма да донесе радост. Комфортът се състои в малките неща – картини, пана, текстил и други. Тези елементи вдъхновят стаите. …
Верандата на вилата или в къщата извън града е идеално място за отдих. Събрахме полезни идеи за вас, които ще ви помогнат да украсите стените ѝ и да създадете стилен дизайн без особени разходи. Изглеждат ли стените на терасата разхвърляни и изтъркани? Време е да ги освежите и украсите малко! Понякога това не изисква скъпи …
В Калифорния Кели Уестлър е толкова популярна, колкото холивудските звезди, за които създава интериори. Проектирайки десетки престижни хотели и безброй луксозни домове, тя отдавна е надхвърлила основната си професия и е направила всичко – от дизайн на текстил и бижута до писане на книги за декор. И във всичко, с каквото и да се захване, …
Когато обмисляте дизайна на една стая, е много важно да вземете предвид всички детайли от външния вид на бъдещия интериор, като специално внимание трябва да се обърне на избраната цветова схема. Факт е, че цветът, който присъства в дизайна на апартамента, трябва да бъде избран не само от личните вкусови предпочитания, но и от психологическите …
„Моята задача, моето желание е да извадя модерния човек от хаоса и катастрофите, поставяйки го в щастлива атмосфера и хармония.“ Льо Корбюзие Льо Корбюзие принадлежи към първото поколение на т. нар. Международна архитектурна школа и е най-ревностният пропагандист на нейните идеи. В работата си той е склонен към експресионизъм и подкрепя желанието на своето поколение …
Типичният жител на всяка българска високоетажна сграда е запознат с проблема с ниските тавани. Дори ако площта на помещението е достатъчна, надвисналият таван създава впечатлението, че се намирате в дупка и най-обидното е, че е физически невъзможно да го повдигнете. Трябва да бъдете хитър за да създадете илюзията за простор в 2,4 м висока стая. …
Искам да променя света – Karim Rashid „Искам да променя света“, казва заглавието на манифеста на Карим Рашид от 2001 г. Точно това направи той, ставайки един от най-успешните и плодотворни дизайнери на нашето време. По време на своята дизайнерска кариера Карим Рашид е създал „чувствен минималистичен“ дизайн за стотици артикули и „blobjects“. („Blobject“ е …
Биография Заха Мохамад Хадид е родена в Ирак, но живяла и работила във Великобритания. Тя е първата жена в света, получила наградата Притцкер. Родена е на 31 октомври 1950 г. в столицата на Ирак в семейството на Мохамед ал Хадж Хюсеин Хадид, организатор на Националната демократична партия. Майката Уаджиха ал-Сабунджи е родена в Мосул и …
Дизайнът на детската стая е чудесна възможност да дадете воля на фантазиите, смелите желания и творческите умения. Каква да бъде детската стая, решавате само вие, a ние ще ви покажем как да я направите още по-добра. Особености на дизайна на детска стая Интересният дизайн на детска стая трябва не само да бъде визуално красив, …
Детство Франк Лойд Райт е роден на 8 юни 1867 г. в Уисконсин, в малкото градче Ричленд Сентър. Още в началото майката на Райт мечтае да направи сина си архитект. Цялото детство на момчето е заобиколено от всякакви щампи, книги, рисунки и албуми. В биографията му има споменаване на конструктора за развитие „Даровете на Фребел“, …
Тенденциите са като хората: някои си тръгват, без да се сбогуват, други се сбогуват, но не си тръгват. В тази статия, ще се постараем подробно да ви запознаем с интериорните тенденции, с които ще се сбогуваме през 2021 г. В статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година“ разгледахме подробно новаторските идеи за 2021 …
Франк Гери е автор на всичко най-смело в съвременната архитектура, носител е на наградата Pritzker (наградата се счита за „Нобелова награда“ на архитектите). Tой строи сгради, проектира мебели от картон, не използва компютърни програми, смята рибите за образ на съвършенството и дори си позволява да покаже среден пръст на критиците (в буквалния смисъл). Как се …
Няколко съвета за съхранение в малко жилище Предлагаме ви няколко съвета за това как да съхранявате всички необходими за комфортен живот вещи, ако квадратните метри в жилището катастрофално не достигат. В малък апартамент проблемът със съхранението е особено належащ, защото няма достатъчно място за големи гардероби или килери. Вещите изпълват цялото свободно жилищно пространство, превръщайки …
Френският индустриален дизайнер Филип Старк е роден на 18 януари 1949 г. в Париж. Баща му Андре Старк е работил като самолетен конструктор. Спомняйки детството си, дизайнерът отбелязва как от ранна възраст е бил запленен от инсталацията и демонтажа на всичко, което го заобикаля. Можел е с часове да седи над инструментите за рисуване на …
Последни публикации
Категории
- Blog(40)