ЗАХА ХАДИД – ПЪРВАТА ЖЕНА В СВЕТА, ПОЛУЧИЛА НАГРАДАТА ПРИТЦКЕР

Биография
Заха Мохамад Хадид е родена в Ирак, но живяла и работила във Великобритания. Тя е първата жена в света, получила наградата Притцкер. Родена е на 31 октомври 1950 г. в столицата на Ирак в семейството на Мохамед ал Хадж Хюсеин Хадид, организатор на Националната демократична партия. Майката Уаджиха ал-Сабунджи е родена в Мосул и се е занимавала с рисуване. Родителите ѝ са водели буржоазен начин на живот.
Още в детството си Заха проявява интерес към изобразителното изкуство и архитектурата. Постоянно е фантазирала и създавала дизайни на сгради от хартия. На 22-годишна възраст Заха Хадид завършва Математическия факултет на Американския университет в Бейрут и заминава за Лондон, където става студентка в Архитектурното училище на Асоциацията на архитектите. Влиза в курса на майсторите Рем Колхаас и Елия Зенгелис. Докато учи във Великобритания, Заха се запознава в детайли с работата на Казимир Малевич и руските архитекти от началото на 20 век.
Архитектура
Авангардът се превръща в любима посока в изкуството за Хадид и тя започва да прилага идеите в работата си. Рем Колхаас е холандски архитект и теоретик на деконструктивизма, който високо оценява таланта ѝ и я смята за най-добрия ученик, учил някога с него. Първата известна работа на Заха е проектът за обитаван мост над Темза, който тя проектира през 1976 година.
През 1977 г., след като завършва, става служител в бюрото на OMA Koolhaas, което напуска след две години. Заедно с изпълнението на поръчки, тя започва да преподава в Архитектурната асоциация, където работи до 1987г. Хадид не предприема разработването на стандартни сгради, тя се интересува от големи емблематични обекти. Затова основно създава проекти на хартия и участва в конкурси.
Проект на спортен клуб Peak, Хонг Конг
Първата ѝ победа в международно състезание е проектът на клуб “Peak”, който Заха създава за клиент от Хонконг, но строителството не било извършено поради фалита на клиента. През 1994 г. в резултат на поредна победа на Заха Хадид в Обединеното кралство за най-добър проект на операта в Кардиф, избухва скандал: обществеността оказва силен натиск върху предприемача, принуждавайки младата арабка да изостави авангардния проект.
Пожарна станция Витра
Друга поразителна работа през тази година е разработването на обърнат небостъргач за английския град Лестър, който също не е реализиран. Първата работа, която трябва да бъде реализирана, е проектът на пожарната на Vitra във Вайл ам Рейн. Значителното събитие се състояло през 1993 година. Но все пак много от проектите на Хадид остават на хартия, което не спира Заха. Тя била толкова запалена по това, което обичала, че често спяла по 4 часа на ден.
Център за съвременно изкуство Розентал в САЩ
През 1997 г., след построяването на музейния комплекс Гугенхайм в Билбао, започва интересът към идеите на Заха Хадид. През 1998-1999 г. архитектката изгражда два Арт центъра в САЩ, Охайо и Рим. Сградите, проектирани от иракския архитект, се превръщат в забележителности на района. Името на Заха Хадид става известно на международната общност, след като участва в разработването на проекта на Центъра за съвременно изкуство Розентал в Синсинати, САЩ, чието изграждане е завършено през 2003 г.
Заха Хадид мебели: фотьойли
Освен работата с големи форми, Заха Хадид експериментира с интериорни предмети, театрални декори и изложбени пространства в музеите. Дизайнерката създава модел обувки за Lacoste и бразилската компания Melissa. Преуспява в дизайна на колекции от мебели. Експерименталните ѝ работи се извършват под марката Sawaya & Moroni.
През 2005 г. дизайнерските постижения на Заха са отличени с първата награда на Световното изложение за дизайн в Маями. Колекции от малки форми попадат в Музея за модерно изкуство в Манхатън, Германския музей на архитектурата във Франкфурт на Майн. Тя изнася лекции по архитектура и изкуство по целия свят.
На 31 май 2004 г. се е случва значимо събитие в живота на Заха Хадид – наградена е с наградата Притцкер. Церемонията по награждаването се състи в Санкт Петербург, в Ермитажния театър. Оттогава започва сътрудничеството на Хадид с Русия. Тя многократно ходи в Москва за майсторски класове, а през 2005 г. си сътрудничи с група дизайнери за жилищния комплекс „Живописная кула“ в столицата на Русия.
Експоцентър в Москва, Русия
През 2012 г. Заха Хадид създава проект на футуристична къща за предприемача Владислав Доронин, три години по-късно – бизнес център “Пересвет-Плаза”. През 2012 г., след откриването на Центъра на Гейдар Алиев в Баку, създаден по проекта на Хадид, архитектката получава наградата на Британския музей за дизайн в категорията „Дизайн на годината“.
Заха Хадид – автор на Центъра на Хейдар Алиев, Баку, Азербайджан
Сред интересните ѝ творби са сгради с различни функционални цели: Научният център във Волфсбург, Музеят на изкуството в Дания, хотел Пуерто Америка в Испания, фуникулярната гара в Австрия, Центърът за водни спортове в Лондон, театралният проект в Мароко, стадионът в Катар, сградата на гимназия в Лондон. Значителен проект от 2000 г. на Хахид е изграждането на музея MAXXI в покрайнините на Рим.
През 2010 и 2011 г. става носител на наградата Джеймс Стерлинг на Кралския институт на британските архитекти. Снимките на творбите на архитектката и дизайнерката са свободно достъпни в интернет и всеки може да се запознае с тях. С течение на времето сградите, проектирани от Заха Хадид, се усъвършенстват, напълно губят ъглите и правите линии. Тя се отдалечава от деконструктивизма, като създава свой собствен стил.
Личен живот
Личният живот не може да се впише в творческата биография на Заха Хадид. Тя не успява да създаде семейство и не оставя наследници след себе си.
Хадид приема за собствени деца проектите си, по които непрекъснато работи. През целия си живот е живяла в лондонския си апартамент, който се е намира недалеч от архитектурното бюро.
Проекти
Пожарна служба на производителя на дизайнерски мебели “Vitra”, Вайл ам Рейн, Германия – 1994
Център за съвременно изкуство Розентал в Синсинати, Охайо, САЩ – 1998 г.
Гара и паркинг Hoenheim-North, Страсбург, Франция – 2001
Трамплина Bergisel, Инсбрук, Австрия – 2002
Научен център “Phæno”, Волфсбург, Германия – 2005
Художествен музей Ордрупгаард: новото крило, Копенхаген, Дания – 2005
Хотел „Пуерта Америка“, Мадрид, Испания – 2006
Гара Фуникулер, Австрия – 2007
Национален музей на изкуството на XXI век, Рим, Италия – 2010
CMA CGM Tower, Марсилия, Франция – 2011
Aquatics Center (Лондон), Англия – 2011
Център „Хейдар Алиев“, Баку, Азербайджан – 2012 г.
Бизнес център ” Пересвет-Плаза”, Москва, Русия – 2015г
Интериорът на Заха Хадид за Opus Tower
Related Post
Институтът за цветовете Pantone избра основния цвят на 2022 г. Very Peri – син с лилаво-червен оттенък, според публикация на сайта на института. Pantone отбеляза, че „любознателният и интригуващ“ Very Peri е „символ на глобалния дух на времето и прехода“. Този цвят, според института, помага да се възприеме „променения пейзаж от възможности“ и отваря „нова …
За всяка жена е важно домът ѝ да е удобен и да носи радост при завръщането в него. Чистотата и редът са предпоставки за комфорт в къщата, без тях дори и най-скъпият, и красив интериор няма да донесе радост. Комфортът се състои в малките неща – картини, пана, текстил и други. Тези елементи вдъхновят стаите. …
Верандата на вилата или в къщата извън града е идеално място за отдих. Събрахме полезни идеи за вас, които ще ви помогнат да украсите стените ѝ и да създадете стилен дизайн без особени разходи. Изглеждат ли стените на терасата разхвърляни и изтъркани? Време е да ги освежите и украсите малко! Понякога това не изисква скъпи …
В Калифорния Кели Уестлър е толкова популярна, колкото холивудските звезди, за които създава интериори. Проектирайки десетки престижни хотели и безброй луксозни домове, тя отдавна е надхвърлила основната си професия и е направила всичко – от дизайн на текстил и бижута до писане на книги за декор. И във всичко, с каквото и да се захване, …
Когато обмисляте дизайна на една стая, е много важно да вземете предвид всички детайли от външния вид на бъдещия интериор, като специално внимание трябва да се обърне на избраната цветова схема. Факт е, че цветът, който присъства в дизайна на апартамента, трябва да бъде избран не само от личните вкусови предпочитания, но и от психологическите …
„Моята задача, моето желание е да извадя модерния човек от хаоса и катастрофите, поставяйки го в щастлива атмосфера и хармония.“ Льо Корбюзие Льо Корбюзие принадлежи към първото поколение на т. нар. Международна архитектурна школа и е най-ревностният пропагандист на нейните идеи. В работата си той е склонен към експресионизъм и подкрепя желанието на своето поколение …
Типичният жител на всяка българска високоетажна сграда е запознат с проблема с ниските тавани. Дори ако площта на помещението е достатъчна, надвисналият таван създава впечатлението, че се намирате в дупка и най-обидното е, че е физически невъзможно да го повдигнете. Трябва да бъдете хитър за да създадете илюзията за простор в 2,4 м висока стая. …
Искам да променя света – Karim Rashid „Искам да променя света“, казва заглавието на манифеста на Карим Рашид от 2001 г. Точно това направи той, ставайки един от най-успешните и плодотворни дизайнери на нашето време. По време на своята дизайнерска кариера Карим Рашид е създал „чувствен минималистичен“ дизайн за стотици артикули и „blobjects“. („Blobject“ е …
Чували ли сте много пъти за енергийно ефективни къщи, но смятате, че е скъпо и не е подходящо за нашия климат? Нека разсеем всички митове за тях заедно. Енергийно ефективна къща означава ниски разходи за отопление, екологичен дизайн, ниски експлоатационни разходи, но в същото време по-високи разходи за самото строителство. Такава къща или вила се …
Дизайнът на детската стая е чудесна възможност да дадете воля на фантазиите, смелите желания и творческите умения. Каква да бъде детската стая, решавате само вие, a ние ще ви покажем как да я направите още по-добра. Особености на дизайна на детска стая Интересният дизайн на детска стая трябва не само да бъде визуално красив, …
Детство Франк Лойд Райт е роден на 8 юни 1867 г. в Уисконсин, в малкото градче Ричленд Сентър. Още в началото майката на Райт мечтае да направи сина си архитект. Цялото детство на момчето е заобиколено от всякакви щампи, книги, рисунки и албуми. В биографията му има споменаване на конструктора за развитие „Даровете на Фребел“, …
Тенденциите са като хората: някои си тръгват, без да се сбогуват, други се сбогуват, но не си тръгват. В тази статия, ще се постараем подробно да ви запознаем с интериорните тенденции, с които ще се сбогуваме през 2021 г. В статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година“ разгледахме подробно новаторските идеи за 2021 …
Франк Гери е автор на всичко най-смело в съвременната архитектура, носител е на наградата Pritzker (наградата се счита за „Нобелова награда“ на архитектите). Tой строи сгради, проектира мебели от картон, не използва компютърни програми, смята рибите за образ на съвършенството и дори си позволява да покаже среден пръст на критиците (в буквалния смисъл). Как се …
Няколко съвета за съхранение в малко жилище Предлагаме ви няколко съвета за това как да съхранявате всички необходими за комфортен живот вещи, ако квадратните метри в жилището катастрофално не достигат. В малък апартамент проблемът със съхранението е особено належащ, защото няма достатъчно място за големи гардероби или килери. Вещите изпълват цялото свободно жилищно пространство, превръщайки …
Френският индустриален дизайнер Филип Старк е роден на 18 януари 1949 г. в Париж. Баща му Андре Старк е работил като самолетен конструктор. Спомняйки детството си, дизайнерът отбелязва как от ранна възраст е бил запленен от инсталацията и демонтажа на всичко, което го заобикаля. Можел е с часове да седи над инструментите за рисуване на …
Последни публикации
Категории
- Blog(40)