
В Калифорния Кели Уестлър е толкова популярна, колкото холивудските звезди, за които създава интериори. Проектирайки десетки престижни хотели и безброй луксозни домове, тя отдавна е надхвърлила основната си професия и е направила всичко – от дизайн на текстил и бижута до писане на книги за декор. И във всичко, с каквото и да се захване, нейният уникален авторски стил лесно се разпознава.
Кели Уестлър и страстта към дизайна от детството
Кели е родена в крайбрежния курортен град Миртъл Бийч в семейство инженер и антиквар. Кели приема ентусиазирано интереса на майка си към дизайна: неведнъж, когато се прибира от училище, тя открива, че холът е боядисан в нов цвят. Заедно с по-голямата си сестра тя с радост придружава майка си при пътувания до магазини втора употреба и битаци.
На петнадесет години Кели започва да събира собствена колекция от ретро дреболии. След като учи в Масачузетския колеж по изкуствата получава бакалавърска степен по дизайн и архитектура и стажува първо в архитектурната фирма Cambridge Seven Associates в Бостън, а след това при графичния дизайнер Милтън Глейзър в Ню Йорк. За да свърже двата края, Кели работи като сервитьорка. На двадесет години бъдещата „кралица на американския блясък“ се мести в Лос Анджелис с надеждата да си намери работа като декоратор във филмовата индустрия.
След известно време Кели кандидатства за работа като хостеса в ресторант в Бевърли Хилс. Както често се случва, случайността в живота ѝ се превръща в повратна точка: момичето е забелязано от фоторедактора на Playboy Мерилин Грабовски. Снимките на Кели за списанието са направени от фотографите Арни Фрайтаг и Стивън Вайда, The New Yorker ги описва като “неокласически”. Въпреки факта, че сътрудничеството на момичето с изданието е краткотрайно, хонорарът, получен за снимките, ѝ помага да изплати студентските заеми и да започне собствен бизнес.
Първи дизайнерски проекти
През 1995 г. Кели Уестлър основава Kelly Wearstler Interior Design (Kwid, или KWID), свое собствено дизайнерско студио. На следващата година тя вече декорира холивудски домове за компания за недвижими имоти и проектира хотел за първи път. Това e хотел „Авалон“ в Бевърли Хилс, чийто стил e описан от пресата като „интересна пиеса на модернизма от средата на века“. New York Times по-късно ще каже: „Хотел Avalon в Бевърли Хилс предефинира дизайна на бутикови хотели по целия свят“.
Хотел Avalon
През 2000 г. Уестлър проектира и малкия хотел Maison 140, където добавя изобилие от chinoiserie (европейски възглед за китайския стил, картини на птици и цветя) с отличителния им червен и черен интериор. Тези проекти принуждават обществеността да погледне по-сериозно на 33-годишната дизайнерка, използвайки толкова уверено почти театрална холивудска естетика, изправяйки я в най-фините стилове.
„Неочаквано“, „луксозно“, „елегантно“ – това са епитетите, които обществеността и пресата използват, за да опишат интериора, проектиран от Кели Уестлер, изгряващата звезда на холивудския интериорен дизайн. През 2002 г. тя проектира интериори за Mercury Records, за актьорите Бен Стилър и Жана Триплхорн, а през 2006 г. проектира ресторанти и барове в легендарния универсален магазин Bergdorf Goodman в Манхатън.
Първа книга и участие в шоуто Top Design
През март 2004 г. Кели Уестлър издава първата си книга за дизайна „Модерен блясък: Изкуството на неочаквания стил“. Publishers Weekly описва книгата като „голямо, цветно кодирано издание, което отдава почит на изобретателния интериор на Уестлър“. Две години по-късно HarperCollins публикува друга книга на дизайнерката – “Domicilium Decoratus”, интересна предимно със снимки на личното имение на Кели Уестлър, както и нейните собствени портрети в изящни вечерни рокли. Интериорът е описан като „холивудски упадък с атмосферата на флегматичния източен бряг, съчетан със семеен комфорт“. През същата 2006 г. Кели Уестлър участва като един от тримата главни съдии в шоуто Top Design. Тя се снима във всичките двадесет епизода на програмата и е запомнена от публиката и участниците в шоуто, на първо място, с тоалетите си. През 2007 г. Vogue обявява дизайнерката за една от десетте най -стилни знаменитости на годината, а Time – за един от 100 -те най-изявени представители на творческите професии в света.
От интериорни предмети до шоколадови бонбони
През юли 2007 г. Кели отваря собствен бутик в универсалния магазин Bergdorf Goodman, а година по-късно – офис в Западен Холивуд. Не желаейки да се задоволи с постигнатото, Кели започва да работи върху колекции от домашни предмети, бижута, чанти и дамски дрехи. По пътя си тя украсява къщи за музикантите Гуен Стефани и Гавин Росдейл и съпредседателя на DreamWorks Стейси Снайд, а също така пише и друга книга. Озаглавена „Hue“ е публикувана през 2010 г. и включва голяма колекция от снимки на интериори, подредени по цвят – Los Angeles Times, преглеждайки книгата, специално отбелязва разпознаваемия подпис на Кели Уестлър.
През 2011 г. Уестлър оглавява всякакви „върхове“ на дизайнери и архитекти в света и става една от най -изявените фигури в тази област. Днес 49-годишната дизайнерка отглежда двамата си сина и се концентрира върху колекции от бижута и аксесоари, а също така проектира текстил и осветление за своите и приятелски марки . Лампите за Westler обикновено са един от основните елементи на декора. Тя е уверена, че „в луксозен дом лампите трябва да изглеждат зашеметяващо, да имат формата на истинско произведение на изкуството и да дават театрална, артистична светлина“. Просто погледнете гамата Kelly Wearstler Lighting, за да се уверите, че е подходяща.
През 2014 г. дизайнерката работи и върху дизайна на опаковките за марката сладкарски изделия Compartés. Тя прави поредица от „мрачни“ шоколадови опаковки, вдъхновени от кварталите на Лос Анджелис. Калифорнийски дух, въплътен в шоколад! През 2016 г. Elle Decor нарече Кели Уестлер първа в списъка на най -изявените дизайнери в света – за втора поредна година.
Авторски стил
“Не ми харесва, когато всички интериорни предмети се купуват в един магазин наведнъж”, казва Кели, “такъв интериор изглежда плосък, няма дълбочина.” За да създаде богат, дълбок интериор, дизайнерката събира неща из цяла Америка: столове, лампи, бар столове и вази от различни епохи и стилове, тя ги смесва така, сякаш никога не са съществували един без друг. Такъв контрастен, интензивен максимализъм изисква много смелост, но Кели успява да го въплъти игриво, сякаш флиртува с пространството: свободата и смелостта, с които дизайнерът успява да смеси цветове, орнаменти и текстури, не могат да не предизвикат възхищение.
Тя поставя дървени сфинксове в центъра на стаята, а златните глави на римските легионери върху руно и килими с агресивни шарки, окачва огледала от рококо на ярки тюркоазени стени и тапицерии с дълга козина. Всичко това изглежда възможно най -хармонично и не затрупва пространството. Кели обикновено смята, че безпорядъкът е нетактичен и за да се избегне това, съветва да се експериментира с мащаба. Заслужава да се отбележи, че експериментите са особено добри за нея.
Самата Кели казва, че е повлияна от модернизма и стария холивудски блясък, нарича Жак Гранж свой любим дизайнер (заради способността си да съчетава несъвместимото), а като икони на стила – американската галеристка, филантропка и колекционерка на изкуството от 20 -ти век Пеги Гугенхайм и социалката Дорис Дюк.
Убедени сме, че смелата (тъй като еклектиката в интериора наистина изисква много смелост) американка е истинска икона на стила и определено ще бъде включена в учебниците.
Related Post
Осветлението е един от най-важните компоненти в интериора, който трябва да бъде напълно обмислен и направен правилно. Разбира се, идеалното осветление за нашите очи е естествената естествена светлина (дневно, сутрешно или вечерно слънце, слънцето зад облаците). Струва си да се възползвате максимално. Макар че, основната задача е максималното доближаване на изкуственото осветление до естественото. Съвременният …
Институтът за цветовете Pantone избра основния цвят на 2022 г. Very Peri – син с лилаво-червен оттенък, според публикация на сайта на института. Pantone отбеляза, че „любознателният и интригуващ“ Very Peri е „символ на глобалния дух на времето и прехода“. Този цвят, според института, помага да се възприеме „променения пейзаж от възможности“ и отваря „нова …
За всяка жена е важно домът ѝ да е удобен и да носи радост при завръщането в него. Чистотата и редът са предпоставки за комфорт в къщата, без тях дори и най-скъпият, и красив интериор няма да донесе радост. Комфортът се състои в малките неща – картини, пана, текстил и други. Тези елементи вдъхновят стаите. …
Верандата на вилата или в къщата извън града е идеално място за отдих. Събрахме полезни идеи за вас, които ще ви помогнат да украсите стените ѝ и да създадете стилен дизайн без особени разходи. Изглеждат ли стените на терасата разхвърляни и изтъркани? Време е да ги освежите и украсите малко! Понякога това не изисква скъпи …
Когато обмисляте дизайна на една стая, е много важно да вземете предвид всички детайли от външния вид на бъдещия интериор, като специално внимание трябва да се обърне на избраната цветова схема. Факт е, че цветът, който присъства в дизайна на апартамента, трябва да бъде избран не само от личните вкусови предпочитания, но и от психологическите …
„Моята задача, моето желание е да извадя модерния човек от хаоса и катастрофите, поставяйки го в щастлива атмосфера и хармония.“ Льо Корбюзие Льо Корбюзие принадлежи към първото поколение на т. нар. Международна архитектурна школа и е най-ревностният пропагандист на нейните идеи. В работата си той е склонен към експресионизъм и подкрепя желанието на своето поколение …
Типичният жител на всяка българска високоетажна сграда е запознат с проблема с ниските тавани. Дори ако площта на помещението е достатъчна, надвисналият таван създава впечатлението, че се намирате в дупка и най-обидното е, че е физически невъзможно да го повдигнете. Трябва да бъдете хитър за да създадете илюзията за простор в 2,4 м висока стая. …
Искам да променя света – Karim Rashid „Искам да променя света“, казва заглавието на манифеста на Карим Рашид от 2001 г. Точно това направи той, ставайки един от най-успешните и плодотворни дизайнери на нашето време. По време на своята дизайнерска кариера Карим Рашид е създал „чувствен минималистичен“ дизайн за стотици артикули и „blobjects“. („Blobject“ е …
Чували ли сте много пъти за енергийно ефективни къщи, но смятате, че е скъпо и не е подходящо за нашия климат? Нека разсеем всички митове за тях заедно. Енергийно ефективна къща означава ниски разходи за отопление, екологичен дизайн, ниски експлоатационни разходи, но в същото време по-високи разходи за самото строителство. Такава къща или вила се …
Биография Заха Мохамад Хадид е родена в Ирак, но живяла и работила във Великобритания. Тя е първата жена в света, получила наградата Притцкер. Родена е на 31 октомври 1950 г. в столицата на Ирак в семейството на Мохамед ал Хадж Хюсеин Хадид, организатор на Националната демократична партия. Майката Уаджиха ал-Сабунджи е родена в Мосул и …
Дизайнът на детската стая е чудесна възможност да дадете воля на фантазиите, смелите желания и творческите умения. Каква да бъде детската стая, решавате само вие, a ние ще ви покажем как да я направите още по-добра. Особености на дизайна на детска стая Интересният дизайн на детска стая трябва не само да бъде визуално красив, …
Детство Франк Лойд Райт е роден на 8 юни 1867 г. в Уисконсин, в малкото градче Ричленд Сентър. Още в началото майката на Райт мечтае да направи сина си архитект. Цялото детство на момчето е заобиколено от всякакви щампи, книги, рисунки и албуми. В биографията му има споменаване на конструктора за развитие „Даровете на Фребел“, …
Тенденциите са като хората: някои си тръгват, без да се сбогуват, други се сбогуват, но не си тръгват. В тази статия, ще се постараем подробно да ви запознаем с интериорните тенденции, с които ще се сбогуваме през 2021 г. В статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година“ разгледахме подробно новаторските идеи за 2021 …
Франк Гери е автор на всичко най-смело в съвременната архитектура, носител е на наградата Pritzker (наградата се счита за „Нобелова награда“ на архитектите). Tой строи сгради, проектира мебели от картон, не използва компютърни програми, смята рибите за образ на съвършенството и дори си позволява да покаже среден пръст на критиците (в буквалния смисъл). Как се …
Няколко съвета за съхранение в малко жилище Предлагаме ви няколко съвета за това как да съхранявате всички необходими за комфортен живот вещи, ако квадратните метри в жилището катастрофално не достигат. В малък апартамент проблемът със съхранението е особено належащ, защото няма достатъчно място за големи гардероби или килери. Вещите изпълват цялото свободно жилищно пространство, превръщайки …
Френският индустриален дизайнер Филип Старк е роден на 18 януари 1949 г. в Париж. Баща му Андре Старк е работил като самолетен конструктор. Спомняйки детството си, дизайнерът отбелязва как от ранна възраст е бил запленен от инсталацията и демонтажа на всичко, което го заобикаля. Можел е с часове да седи над инструментите за рисуване на …
Последни публикации
Категории
- Blog(40)