
Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година
Интериорни тенденции
Съществуват две групи интериорни тенденции през 2021 година. Първата е дългосрочна и тя не е с нас за първи сезон и едва ли ще загуби своята актуалност през следващите няколко години. Втората група са микротрендовете (тенденциите). Те възникват под влиянието на 2020 г., или по-скоро пандемията. Както и да го разглеждаме, това глобално събитие не може да премине незабелязано за всички сфери на живота, включително и в интериора.
Основни цветове в интериора като тенденция през 2021 година
При избора на цвят влияят два фактора. Основната тенденция до 2020 г. беше „естествеността“, а пандемията само я изостри. Започнахме да прекарваме много повече време вкъщи и ярките детайли в обкръжението започнаха да дразнят мнозина. Днес всички очакват от домовете си спокойствие и релакс, умножени по комфорт. Ето защо много хора харесаха неутралната палитра от естествени нюанси. Това на първо място включва основните цветове: ахроматите на черно, бяло и нюансите на сивото, както и приглушените тонове. Последните могат да допълнят и разнообразят основата.
Бежовото е най-подходящият цвят като основа, както в студени, така и в топли нюанси. Марката за бои Dulux обяви цвета си Brave Ground за цвят на годината 2021.
Има и микро-тенденции в цветовете
Тъй като класическото синьо беше фаворитен цвят за 2020 година, може да се предположи, че ще остане в модерната цветова палитра за интериора и през 2021 година. Но не само класическият нюанс е от значение, но и цялата палитра от синьо. Например, добре познатата марка за бои Benjamin Moore през 2021 г. предпочита Aegean Teal перфектен баланс на синьо-зелено с нотки на сиво, пропити с дълбочината на земните тонове.
Бенджамин Мур Аegean teal
Когато създавате свой собствен дизайнерски проект за апартамент или къща през 2021 г., е необходимо не само да вземете предвид популярните тенденции, но и актуалните цветове. През следващия сезон ще бъде модерно: комбинации от сиви, графитни и бели нюанси с ярки петна от всякакви цветове; пастелни гами от леки пясъчни до кремави цветове; нюанси на естествена зеленина: от светъл цвят на вар и мента до плътен наситен цвят на листата, завършващ с тъмно зелено; всички вариации на синьото: ярък аквамарин, мек сиво-син, плътен благороден син. Когато изготвяте проект, препоръчително е веднага да вземете решение за основната палитра на новия интериор, като използвате придружаващи цветове. Това са всички възможни нюанси от една и съща гама, както и контрастни цветове, които хармонично се комбинират помежду си. Доста често, когато се разработва съвременен интериор, дизайнерите използват препоръките на Panton Color Institute. *тук да има линк към статията Цветът на 2021 според Пантон.
Заоблени форми
Мекотата и женствените форми в днешно време са в своя пик: това се отнася както за архитектурните решения, така и за избора на мебели и декор. Това не е нова тенденция, но се формира не толкова отдавна. Днес строгите линии и дизайн са смекчени от мебели без ъгли.
Обърнете внимание на масите, лампите и диваните – почти всички дизайнерски мебели губят правите ъгли и стават заоблени. Дори столовете и табуретките имат по-омекотено тяло, а не твърда и права структура.
В архитектурно отношение арките са от значение. Не говорим за вратите като такива, а за ниши, големи стенни огледала – големи елементи.
Минимализъм
За моден интериор на 2021 година е признат минимализмът. Това е друга глобална посока, подсилена от ситуацията през 2020 г. По време на пандемията мнозина се опитваха да се отърват от стари нефункционални неща. И това се отрази не само на гардероба, но и на дома. Не говорим за пълен минимализъм, както на снимките от списания – това са по-скоро експериментални проекти. Но за минимална декорация и използване на мебели. Наличието на въздух и свободно пространство е основното изискване за апартамент. Формата е ключов елемент в минимализма. Това е стилът, който изисква съвременни, подходящи решения. Желателно е поне едно нещо в интериора да бъде създадено от дизайнер. Ако бюджетът не го позволява, можете да се ограничите до аналози. Но е важно те да имат интересна форма. В противен случай дизайнът ще изглежда недовършен и твърде прост.
Близо до природата
Екологичността е тенденция, която не губи позиции в продължение на много години. Това предполага използването на естествени материали с необичайна текстура. Изделия от естествено дърво, камък, с подчертани несъвършенства или необичайни форми са особено популярни. Такива особени природни предмети на изкуството привличат вниманието, хармонично се вписват във всеки проект и добавят свой собствен уникален стил към интериора. Апартаментите в нови сгради не могат без балкони – популярен вариант за жителите на мегаполиси. Балконът става продължение на хола или миниатюрна градина. Що се отнася до мебелите, те могат да се използват както на открито, така и у дома. Всичко това благодарение на комфорта, естествените материали и текстила, за които е лесно да се грижи.
Блясък
Изобилието от текстури в тенденции 2021, използването на метални детайли в жълти нюанси в декора, ярки цветове и закачлив текстил – всичко това е от значение за интериорния дизайн през 2021 година. Тази тенденция се дължи на популярността на театралната естетика със сложни декори, тежки завеси и лъскави детайли. Така че колкото повече огледала, блясък, текстуриран текстил, толкова по-добре. Основното нещо е да не прекалявате, особено когато декорирате малък апартамент.
Етнически мотиви
В ерата на глобализацията цветният етнически стил, включително в интериора, се оценява повече от всякога. В декорацията се използват ръчно изработени аксесоари и мебели, фигурки и маски, оригинален текстил. От тъкани постелки до цветни вълнени килими с етнически шарки. Дори един елемент, било то издълбан сандък или лампа, ще се превърне в ярък детайл от стаята.
Кожа в кафяви тонове
Винаги е на мода кожата в златист или кафяв цвят. През следващия сезон основните позиции в каталозите на водещи марки се отдават на меката мебел с тъмнокафява тапицерия от естествени материали.
Декор на стаята
Предметите за декор изглеждат страхотно на стенни первази, рамкирани от текстил, зад стъкло или на пода. Всяка мебел и всеки детайл са едновременно елемент от декора на стаята. Ето защо отделно избраните фокусни обекти изглеждат много по-впечатляващи от монотонните интериорни предмети с мебелни комплекти. Всяко осветително тяло осветява пространството и може да се адаптира към всеки стил на обзавеждане. Огледалата или картините лесно се превръщат в дизайнерски елементи. Ярък акцент във вътрешността на кухнята могат да бъдат плочки, ако са поставени във входната зона или в участъци от стената. Тапетите на фигури с различни размери, от малък до голям формат, придават на стаята особен чар и уникалност.
Обобщение
Преди да започнете да правите ремонт, трябва да решите стила на стаята.
Цветната скала играе важна роля.
Струва си да се обмислят съвременни материали, които съответстват на избрания стил.
Изображения: Pinterest
Последни публикации
Категории
- Blog(40)
ПОПУЛЯРНИ ИНТЕРИОРНИ ТЕНДЕНЦИИ, КОИТО СА ДЕМОДЕ ПРЕЗ 2021 ПОПУЛЯРНИ ИНТЕРИОРНИ ТЕНДЕНЦИИ, КОИТО СА ДЕМОДЕ ПРЕЗ 2021
[…] статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 […]
ЦВЕТА НА 2022 СПОРЕД ПАНТОН И ТЕНДЕНЦИИ ЗА 2022 - Ellie Design Studio
[…] През 2021 г. Pantone посочи два основни цвята на 2021 г. наведнъж: Illuminating (жълто) и Ultimate Grey (сиво). Институтът описва комбинацията от тези цветове като „вдъхновяваща и обнадеждаваща“. Според Pantone тази комбинация най-добре изразява настроението на 2021 г., като подчертава как различни елементи могат да се съберат, за да се подкрепят взаимно. През 2020 г. цветът на годината е „класически син“. […]
КАК ДА ДЕКОРИРАМЕ ВЕРАНДАТА
[…] за обновяване на стените на верандата е просто да ги пребоядисате. Цветът играе основна роля, независимо дали е в […]