
Франк Гери е автор на всичко най-смело в съвременната архитектура, носител е на наградата Pritzker (наградата се счита за „Нобелова награда“ на архитектите). Tой строи сгради, проектира мебели от картон, не използва компютърни програми, смята рибите за образ на съвършенството и дори си позволява да покаже среден пръст на критиците (в буквалния смисъл).
Как се става архитект?
Франк Гери е роден в канадската столица Торонто на 28 февруари 1929 година. Истинското му име е Ефрем Оуен Голдбърг. По-късно първата съпруга на архитекта настоява за промяна на името поради антисемитски атаки.
Като дете Гери прекарва много време в железарията на баща си. В задните стаи на магазина цели градове и сгради израстват от всичко, което попада в ръцете на бъдещия архитект. Основните елементи на сградите, както сега, така и тогава, са метални части.
На 17-годишна възраст Франк се премества в Лос Анджелис и се замисля за бъдещата си професия. След като завършва колеж, той постъпва в Архитектурното училище и се присъединява към компанията на Виктор Груен (Victor Gruen). Груен проектира първите сгради на супермаркети и търговски центрове, които стават началото на американската потребителска култура.
На 30-годишна възраст Гери постъпва в Харвардския университет, който завършва едва на втория път. След няколко години работа в различни компании, Франк заминава за Париж. Той реставрира френски църкви, а в свободното си време изучава творчеството на Льо Корбюзие (Le Corbusier) и Балтасар Нойман (Balthasar Neumann).
След 3 години, пропит със знания и ентусиазъм, Гери се завръща в Лос Анджелис и отваря студиото Франк О. Гери и съдружници Frank O. Gehry and Associates. Проектира магазини и молове в стила на Груен, а след няколко години неочаквано за всички започва да проектира мебели.
В продължение на 4 години Франк проектира гофрирани мебели, чийто необичаен материал и дизайн предизвикват фурор. Мебелите се продават за 730 $ на себестойност от 7$. Този успех вдъхновява архитекта и той се връща към архитектурата в търсене на собствения си стил.
Всички пари, спечелени от мебелите, Гери харчи за реконструкцията на къщата си. Архитектът я превръща в „авангардна лудост“. Стандартната къща е обрасла с пристройки с неправилна форма, изработена от метална мрежа, гофрирано фибростъкло и много летви, а стъклен купол допълва покрива. Съседите на архитекта се страхували от спад в цените на имотите им поради близостта до такава сграда. След много дебати повечето съседи продават домовете си и се местят. Франк коментира този резултат като успешен край на конфликта.
По същото време Гери се запознава с поп арт артистите Робърт Раушенберг, Клаес Олденбург и Джаспър Джонс. Общувайки с тях, започва да възприема естетиката по различен начин, освобождава се от клишетата на класицизма и рационализма. Намира своя стил и е готов да го сподели със света. На 49 години Франк казва: „Аз съм архитект!“. Печели конкурс за изграждане на юридическо училище в Лос Анджелис, започва да преподава в университетите в Йейл и Харвард и накрая привлича международен интерес. Архитектът започва да строи по целия свят, променяйки атмосферата на цял град с една единствена сграда. В същото време творческият му път не може да се нарече лесен: въпреки многото награди, проектите му не престават да бъдат критикувани и до днес.
Най-добрите проекти на Франк Гери
Сградите на Гери са най-разпознаваемите от всички съвременни архитекти: извити сгради с изкривени метални повърхности и прекъснати линии. Не се опитвайте да намерите връзка между външния вид на сградата и това, което е вътре. Хенри умишлено прекъсва връзките между предмета и неговото значение, вярвайки, че архитектурата е преди всичко изкуство и себеизразяване.
Музей на дизайна във Вайл на Рейн, Германия
Това е първият архитектурен проект на архитекта извън САЩ. Сградата веднага привлича вниманието, тъй като изглежда сякаш някой гигант е направил оригами в средата на полето. Погледите са привлечени от начупените повърхности на стените и покрива, спиралата на стълбите и снежнобялото покритие. Заради способността да си играе с плоскостите и формите по такъв начин е наречен „кралят на контрапункта“.
Скулптура над Олимпийския павилион в Барселона, Испания
Архитектът проектира скулптурата специално за Олимпийските игри в Барселона, която e инсталирана на върха на Олимпийския павилион. За да блести паметникът, Гери използва позлатена стомана като основен материал. Много хора смятат, че е изобразил или птица, или футуристичен космически кораб. Всъщност Гери проектира любимата си риба – шарана.
Музей на изкуствата в Минеаполис, САЩ
Докато проектира музея, архитектът е първият, който активно използва метала. Цялата облицовка на сградата е направена от стоманени плочки. 18 години след завършването на строителството, Гери разработва проект за разширяване на музея. Архитектурата на новите сгради ще отразява пътя на развитие на Гери. Формите им ще станат по-спокойни, а стилът е близък до органичната архитектура.
“Танцуваща къща” в Прага, Чехия
Гери и чешкият архитект Владо Милунич са проектирали сградата, която символизира известната танцова двойка от онова време – Фред Астер и Джинджър Роджърс. Двата деформирани и удължени цилиндъра са съставени от метална мрежа, стъкло и бетон. Проектът предизвика противоречия сред дизайнерите и критиците. Жителите на Прага пожелали забрана за строеж поради силния контраст със съседните къщи от 19 век. Въпреки общественото недоволство, чешкият президент Вацлав Хавел лично одобрява проекта.
Музей на Соломон Гугенхайм в Билбао, Испания
Музеят е признат за най-зрелищната сграда, а архитектът Филип Джонсън (Philip Johnson) го нарича най-великата сграда на нашето време. С този музей започват не само силни похвали, но и продължителни строителни епопеи в живота на Гери. Архитектът по принцип не е използвал компютър. При дигитализирането на картонения модел се оказва, че програмата е несъвместима с принципите, заложени от Гери. Общите компютърни програми за архитекти са изградени върху правоъгълна мрежа. За да наруши “моралните принципи” на архитектурата, Гери се нуждае от ново ниво на софтуер. Архитектът, преодолял неприязънта си към компютрите и заедно с екипа си пренаписват програмата за проектиране на реактивни самолети, която не е свързана с правоъгълна решетка. Това става важна стъпка напред не само за Гери, но и за целия свят на архитектурата. След такава трудна и дълга „война“ със софтуера започват и проблемите с материалите и тяхната, неочаквано за Франк, висока цена. В резултат на това първоначалният бюджет е надвишен няколко пъти.
Многофункционален комплекс в Дюселдорф, Германия
Първоначално сградата e трябвало да бъде построена от Заха Хадид, но скоро нейният проект е отхвърлен по неизвестни причини. Вместо Заха е поканен Франк Гери. За декорацията архитектът използва огледално покритие от неръждаема стомана. За да изглежда сградата още по-зрелищна, Гери пребоядиса две съседни сгради. Той променя цвета на къщата отляво на бял, а отдясно на червен. След завършване на строителството сградата получава статут на символ на града.
Музей на музиката в Сиатъл, САЩ
При проектирането на музея Гери е вдъхновен от китарите на Джими Хендрикс, които музикантът разбива след всеки концерт. Следователно външният вид на сградата е толкова подобен на нещо, което „се разпада“. Вътре в помещенията Гери сбъдва мечтата на Хендрикс – музикална сцена с височина 30 метра с отлична акустика и стена от видеопрожекции. Стаята е наречена „Небесна църква“. Центърът е облечен в неръждаема стомана и алуминий в лилаво, сребро и злато.
Концертна зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис, САЩ
Вдовицата на Дисни Лилиан дарява 50 милиона долара за изграждането на залата. Организира се международно състезание за най-добър проект, което Гери спечели. Поради неприязънта на архитекта към компютърните програми и проблемите с материалите, строежът на сградата отнема 15 години. Бюджетът се увеличава от планираните 50 милиона на 170 милиона. Днес критиците са съгласни, че резултатът си заслужава чакането. Залата е грандиозна и с отлична акустика. Това е доста важна подробност, като се има предвид, че много архитекти смятат проектите на Франк за нефункционални.
Административна сграда на завода Novartis в Базел, Швейцария
Най-“стъкленият” проект на архитекта. Сградата се състои от 4 напълно остъклени фигури. Вътре пространствата плавно се сливат едно в друго. Единствените граници, които разделят офис блоковете, са стъклените прегради.
Биологичен музей в Панама, Република Панама
Най-поразителният проект на архитекта. Многоцветния покрив символизира разнообразието от биологични видове. Франк отбеляза, че това е много личен проект за него. Първо, съпругата му е родом от Панама и той чувства тясна връзка с тази страна. И второ, Гери смята за изключително важно да се опита да запази биологичното разнообразие, което става все по-оскъдно с всяка година. Архитектът започва да създава концепцията за музея още през 1999 г., но поради бюрократични и други проблеми сградата отваря врати едва през 2014 г.
Музей на Louis Vuitton в Париж, Франция
Сградата е украсена с 12 стъклени платна с обща площ 13 500 кв.м. За да могат стъклените повърхности да отговарят на параметрите на гъвкавост и кривина е трябвало да се направи специална фурна. Подобно на повечето сгради на архитекта, музеят е строен дълго време и не без инциденти. Гери прави промени в проекта всеки ден, докато ръководителят на Louis Vuitton Бернар Арно не издържа и не извика: „Спри! Достатъчно! “.
По-късно природозащитниците искат забрана за изграждането на музея на територията на древен резерват. Кметството защитава Гери и конфликтът с природозащитниците утихва.
Критиките към Франк Гери
Първите проекти на архитекта не са много практични. Собствениците на сградите са съдили Гери за мухъл и пукнатини. Замръзнали ледени блокове често падат от необичайната форма на покривите. Критиците упрекват архитекта за пристрастяването му към външни ефекти и вътрешната дисфункция на сградите. Неговите проекти често надхвърлят установения бюджет поради използването на сложни материали и честите промени във вече приет проект. Въпреки негативите, 88-годишният архитект продължава да получава почетни награди, да преподава в най-добрите американски университети и да проектира сгради с невероятни „рушащи се“ форми.
Франк Гери: интересни факти
Веднъж Гери бил попитан: “Какво би казал на критиците, които смятат, че сградите му са претенциозни?” Архитектът се усмихнал и вдигнал средния си пръст, обяснявайки: „Нека ви обясня, момчета. В нашия свят 98% от всичко, което е изградено и проектирано, е чиста глупост. Няма чувство за дизайн или уважение към човечеството. Това са страховити сгради и толкова. ”
Франк мечтае да построи музей на модерното изкуство в Лос Анджелис, но бил предаден на друг архитект. За утеха на Гери му бил даден стар хангар за автобуси. Франк е трябвало да го превърне във временна изложбена зала, докато се строи музеят. Архитектът разгледал хангара и казал: “Брилянтно, оставете го както е.” Впоследствие временната зала е направена постоянна и в архитектурните справочниците пишат за нея „Архитект Франк Гери“.
Освен мебелите и сградите, архитектът създава колекция от бижута за Тифани, шапка за Лейди Гага и дизайн за бутилка за водка Wyborowa Exquisite.
Хенри е първият архитект, който се озвучава в „The Simpsons“. В серията Prison Rat той създава макет на концертна зала в Спрингфийлд, като смачква лист хартия.
Франк обича хокея. Той дори се опитва да създаде отбор от свои служители.
През 2004 г. архитектът проектира купа за световното първенство по хокей на лед. Дизайнът на трофея бил критикуван от обществеността.
Използвани фотографии: Джон Рекстен, Скот Гуалко, Дан Ливайн, ArchDaily.
Related Post
За всяка жена е важно домът ѝ да е удобен и да носи радост при завръщането в него. Чистотата и редът са предпоставки за комфорт в къщата, без тях дори и най-скъпият, и красив интериор няма да донесе радост. Комфортът се състои в малките неща – картини, пана, текстил и други. Тези елементи вдъхновят стаите. …
Верандата на вилата или в къщата извън града е идеално място за отдих. Събрахме полезни идеи за вас, които ще ви помогнат да украсите стените ѝ и да създадете стилен дизайн без особени разходи. Изглеждат ли стените на терасата разхвърляни и изтъркани? Време е да ги освежите и украсите малко! Понякога това не изисква скъпи …
В Калифорния Кели Уестлър е толкова популярна, колкото холивудските звезди, за които създава интериори. Проектирайки десетки престижни хотели и безброй луксозни домове, тя отдавна е надхвърлила основната си професия и е направила всичко – от дизайн на текстил и бижута до писане на книги за декор. И във всичко, с каквото и да се захване, …
Когато обмисляте дизайна на една стая, е много важно да вземете предвид всички детайли от външния вид на бъдещия интериор, като специално внимание трябва да се обърне на избраната цветова схема. Факт е, че цветът, който присъства в дизайна на апартамента, трябва да бъде избран не само от личните вкусови предпочитания, но и от психологическите …
„Моята задача, моето желание е да извадя модерния човек от хаоса и катастрофите, поставяйки го в щастлива атмосфера и хармония.“ Льо Корбюзие Льо Корбюзие принадлежи към първото поколение на т. нар. Международна архитектурна школа и е най-ревностният пропагандист на нейните идеи. В работата си той е склонен към експресионизъм и подкрепя желанието на своето поколение …
Типичният жител на всяка българска високоетажна сграда е запознат с проблема с ниските тавани. Дори ако площта на помещението е достатъчна, надвисналият таван създава впечатлението, че се намирате в дупка и най-обидното е, че е физически невъзможно да го повдигнете. Трябва да бъдете хитър за да създадете илюзията за простор в 2,4 м висока стая. …
Искам да променя света – Karim Rashid „Искам да променя света“, казва заглавието на манифеста на Карим Рашид от 2001 г. Точно това направи той, ставайки един от най-успешните и плодотворни дизайнери на нашето време. По време на своята дизайнерска кариера Карим Рашид е създал „чувствен минималистичен“ дизайн за стотици артикули и „blobjects“. („Blobject“ е …
Чували ли сте много пъти за енергийно ефективни къщи, но смятате, че е скъпо и не е подходящо за нашия климат? Нека разсеем всички митове за тях заедно. Енергийно ефективна къща означава ниски разходи за отопление, екологичен дизайн, ниски експлоатационни разходи, но в същото време по-високи разходи за самото строителство. Такава къща или вила се …
Биография Заха Мохамад Хадид е родена в Ирак, но живяла и работила във Великобритания. Тя е първата жена в света, получила наградата Притцкер. Родена е на 31 октомври 1950 г. в столицата на Ирак в семейството на Мохамед ал Хадж Хюсеин Хадид, организатор на Националната демократична партия. Майката Уаджиха ал-Сабунджи е родена в Мосул и …
Дизайнът на детската стая е чудесна възможност да дадете воля на фантазиите, смелите желания и творческите умения. Каква да бъде детската стая, решавате само вие, a ние ще ви покажем как да я направите още по-добра. Особености на дизайна на детска стая Интересният дизайн на детска стая трябва не само да бъде визуално красив, …
Детство Франк Лойд Райт е роден на 8 юни 1867 г. в Уисконсин, в малкото градче Ричленд Сентър. Още в началото майката на Райт мечтае да направи сина си архитект. Цялото детство на момчето е заобиколено от всякакви щампи, книги, рисунки и албуми. В биографията му има споменаване на конструктора за развитие „Даровете на Фребел“, …
Тенденциите са като хората: някои си тръгват, без да се сбогуват, други се сбогуват, но не си тръгват. В тази статия, ще се постараем подробно да ви запознаем с интериорните тенденции, с които ще се сбогуваме през 2021 г. В статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година“ разгледахме подробно новаторските идеи за 2021 …
Няколко съвета за съхранение в малко жилище Предлагаме ви няколко съвета за това как да съхранявате всички необходими за комфортен живот вещи, ако квадратните метри в жилището катастрофално не достигат. В малък апартамент проблемът със съхранението е особено належащ, защото няма достатъчно място за големи гардероби или килери. Вещите изпълват цялото свободно жилищно пространство, превръщайки …
Френският индустриален дизайнер Филип Старк е роден на 18 януари 1949 г. в Париж. Баща му Андре Старк е работил като самолетен конструктор. Спомняйки детството си, дизайнерът отбелязва как от ранна възраст е бил запленен от инсталацията и демонтажа на всичко, което го заобикаля. Можел е с часове да седи над инструментите за рисуване на …
Последни публикации
Категории
- Blog(40)