
Детство
Франк Лойд Райт е роден на 8 юни 1867 г. в Уисконсин, в малкото градче Ричленд Сентър. Още в началото майката на Райт мечтае да направи сина си архитект. Цялото детство на момчето е заобиколено от всякакви щампи, книги, рисунки и албуми. В биографията му има споменаване на конструктора за развитие „Даровете на Фребел“, с който малкият Райт играе часове наред. Смята се, че именно той е определил призванието на бъдещия архитект.
Ставайки майстор
Младият Райт се обучава у дома и след това постъпва в Университета на Уисконсин в Инженерния факултет. По време на следването си е трябвало да печели пари като асистент на местен строителен инженер, за да подпомага семейството си. Но на 20-годишна възраст, без да завърши университет, заминава за Чикаго с цел да си намери работа в архитектурното студио на Джоузеф Лиман Силсби. Това са първите стъпки на Райт като чирак в архитектурната кариера. Година по-късно той се премества във фирмата „Адлер и Съливан“, при Луис Съливан, един от най-видните представители на Чикагската школа по архитектура и, както по-късно Райт пише в есето си, „най-големият архитект на времето“.
Франк Лойд Райт основателят на “органичната архитектура”
Франк Лойд Райт (08.06.1867 – 09.09.1959) – един от най-великите архитекти на 20-ти век, основател на “органичната архитектура” и принципа на свободното планиране.
Франк Лойд Райт e създателят на прочутата “Къща над водопада” (1939) и музея на Ню Йорк Гугенхайм (1959), автор е на повече от 20 книги (сред тях “Бъдещето на архитектурата” и “Изчезващият град”). Райт променя радикално образът на жилищната сграда, изоставяща еклектиката в полза на геометричната простота. Кариерата му на архитект, скандализиращ американското общество с превратностите на личния си живот (гръмки разводи, финансови спорове и дори арест в средата на 20-те години), е пълна с възходи и падения.
Музей Гугенхайм, (1959)
Пионер на съвременното движение, оказал огромно влияние върху формирането на функционализма в Европа, той остава самотен архитект в Новия свят. За първи път за Райт започва да се говори през 1910 г., когато серия от негови статии излизат в Германия. Оказва се, че младият талант от другата страна на Атлантическия океан създава авангардна архитектура и решава проблеми с планирането, с които до тогава се борят водещите европейски архитекти.
Франк Лойд Райт и неговите прерийни къщи
Къщата на Кунли, (1908).
Повечето от сградите на Франк Лойд Райт през 1893-1910 г. са жилищни сгради, построени за частни клиенти в щата Илинойс (където през 1894 г. Райт отваря собствен офис). Те се наричат ”прерийни къщи”, които се характеризират малки обеми, удължени по хоризонта, отекващи на плоския пейзаж на Средния Запад. Именно в тези сгради (Willits House, 1902; Coonley House, 1908; Robie House, 1908) Райт за първи път формулира принципите на „органичната архитектура“, които се превръщат в неговото творческо кредо: единството на сградата и природната среда, архитектурата и интериор.
Той си поставя за цел да освободи вътрешното пространство на къщата: вместо „бокс стаи“ проектира единична стая с централно огнище, разработва вградени мебели за всяка поръчка, интегрира системи за отопление, водоснабдяване и осветление в изграждане на структура, постигане на абсолютно единство на всички елементи. Целостта на концепцията трябва да се прояви във всичко: „килимите на пода и завесите са толкова част от сградата, колкото и мазилката на стените и керемидите“, пише архитектът. Изобилието от неща, които затрупват пространството, Райт оприличава на разстроен стомах. Идеалът на архитекта е традиционна японска къща, почти лишена от мебели (Райт започва да се включва в културата на Япония през 1890-те и през 1905 г. прави първото си пътуване до тази страна).
Къщата на Уилитс, (1902)
Истински шедьовър на прерийната къща е имението Тейлисин в южната част на Уисконсин, построено от Райт през 1911 г. за любовницата му Марта Бортуик. Архитектурните обеми от местен варовик са изписани на склона на хълма и допълнени от озеленен парк с басейни. Тейлизин е страдал от пожар три пъти; най-лошото се случа през 1914 г.: шестима души загиват в огъня, включително Марта Бортуик и нейните деца …
Франк Лойд Райт Град на широки хоризонти
През 20-те години Райт работи в Токио, където построява хотел Империал (1915-1923). В Америка, след като модата за еклектика се възвръща, името му не е популярно и дори се смята за „неприлично“. През 30-те години започва ново изкачване в кариерата на Райт, тъй като създава поредица от нискоетажни жилищни сгради в САЩ (USONA — United States of North America) за средната класа като част от концепцията си „Град на широки хоризонти“ за разширяване на града в ширина и сливане със зелените предградия.
Имението Тейлисин (1911).
Типичната „органична архитектура“ и кулминацията на работата на Франк Лойд Райт е къщата в Bear Run, Пенсилвания, построена за предприемача Едгар Кауфман (1936-39). Гениалният проект, който Райт отлага в продължение на няколко месеца, е завършен няколко часа преди пристигането на клиента. Въпреки липсата на време, архитектът предвижда всеки детайл в скицата: дори не забравя пейката, където да се любува на пейзажа! Къщата е проектирана под формата на многостепенни тераси, надвиснали над естествена скала с водопад. Техните хоризонтално удължени обеми повтарят очертанията на каменен блок и създават впечатление, че къщата е част от естествен пейзаж.
“Къща над водопада” (1939)
Връзка с Япония
Важни източници на вдъхновение за Райт е любовта му към природата и близките му отношения с Япония, където той отворя собствен офис за архитектура и построява четиринадесет сгради. До днес са оцелели само три. Смята се, че прерийният му стил и органичната архитектура са силно повлияни от японския мироглед. Тадао Андо, съвременен японски архитект, заявява в своята автобиография: „Мисля, че Райт е изучавал най-важния аспект на архитектурата – боравенето с пространството – в японската архитектура. Когато посетих Къщата над водопада в Пенсилвания, установих, че се чувствам по същия начин по отношение на околното пространство. Но имаше и допълнителни звуци от природата, адресирани до мен. ”
През целия си живот Райт събира японски печатни графики. В допълнение, сред неговите помощници били няколко японски архитекта: Камеки и Нобуко Цучиура. Работили са и по хотел „Империал“ в Токио, който по-късно е сериозно повреден от земетресението и е съборен. Проектиран е като разнообразна градинска система. Тази сграда свързва ранния и средния период на Райт като художник, както и западния и източния дизайн.
На 70-годишна възраст неуморният архитект, заедно със съпругата си и група студенти, пътува до Аризона, където започва строеж на нова къща, наречена Western Teilisin. Разположен в средата на пуста пустиня, жилищният комплекс се превръща не само в зимна резиденция на семейство Райт, но и в голямо архитектурно училище и работилница. Програмата за обучение е била насочена към разнообразно развитие: учениците се занимават с ландшафтен дизайн, изучават изкуство, литература, музика и организират приеми за клиенти. Сега в него се намира фондацията на Франк Лойд Райт, посветена на опазването на наследството му.
Личността на Франк Лойд Райт
Личният живот на изключителния архитект е не по-малко забележителен от архитектурната му работа. Например през 1909 г. Райт оставя жена си с шест деца и заминава за Европа с жена на клиент. Райт е многостранен, остроумен, откровен и напълно погълнат от работата си. Драматични събития изпълват ежедневието му. Неведнъж приятели прекъсвали отношения с него поради безкомпромисното му отношение и презрение към буржоазните конвенции.
„Има ли нещо по-приятно за душата от празен лист хартия? Усилено сравнение и избор от всички възможни текстури, цветове и хартия? “
Парите също не са пречка за Райт. Непрекъснатото търсене на нови дизайни, въплъщението на интересни идеи и неочаквани решения характеризират Райт като архитект и човек. Неведнъж експериментите му водят до катастрофално поскъпване на строителството. Райт често разчита повече на интуицията си, отколкото на инженерните изчисления, което често води до промени и преструктуриране дори за своя сметка.
Философия на Франк Лойд Райт
– Естествеността, присъща на всяко творение на архитектурата, не трябва да се губи. Райт го нарича „вътрешна природа“.
– Цялостност и органичност. Сградата трябва да създава впечатлението, че е „направена от едно парче“, а не сглобена от различни части.
– Формата и функцията на сградата е сърцевината на органичната архитектура.
– Поезията и романтиката в архитектурата се отнасят до думата „качество“ и са жизненоважни за нея. Според Райт органичната архитектура вижда в действителност истинската романтика на човешкото творчество.
– Важна е истинността на традициите. Имитациите и всякакви подражания на вече копираното само разрушават архитектурата. Райт вярва, че в неговата професия трябва да се обожествява истината и автентичността.
– Орнаментът е неразделна част от архитектурата. Ако дизайнът на орнамента е добър, той го превръща в поезия. Ако не, тогава унищожава цялата архитектура.
– Във философската концепция за органичната архитектура Райт отделя и такова понятие като „дух”. Той вярва, че това е нещо вътрешно, което по никакъв начин не се спуска отгоре, а се проявява отвътре навън.
– Третото измерение в органичната архитектура не е ширината, а дълбочината, присъща на вещта, а не приложена към нея.
– Космосът е невидим източник, от който произтичат всички ритми. Това е диханието на произведението на изкуството.
Related Post
Ярки цветове, интересни щампи и цветя – нека добавим лятно настроение към апартамента! В календара вече е средата на лятото, а все още не сте създали подходящ интериор за дома си? Нашите препоръки ще ви помогнат в това начинание. Пуснете лятото в дома си През лятото искате да прекарате цялото си свободно време на улицата, …
За всяка жена е важно домът ѝ да е удобен и да носи радост при завръщането в него. Чистотата и редът са предпоставки за комфорт в къщата, без тях дори и най-скъпият, и красив интериор няма да донесе радост. Комфортът се състои в малките неща – картини, пана, текстил и други. Тези елементи вдъхновят стаите. …
Верандата на вилата или в къщата извън града е идеално място за отдих. Събрахме полезни идеи за вас, които ще ви помогнат да украсите стените ѝ и да създадете стилен дизайн без особени разходи. Изглеждат ли стените на терасата разхвърляни и изтъркани? Време е да ги освежите и украсите малко! Понякога това не изисква скъпи …
В Калифорния Кели Уестлър е толкова популярна, колкото холивудските звезди, за които създава интериори. Проектирайки десетки престижни хотели и безброй луксозни домове, тя отдавна е надхвърлила основната си професия и е направила всичко – от дизайн на текстил и бижута до писане на книги за декор. И във всичко, с каквото и да се захване, …
Когато обмисляте дизайна на една стая, е много важно да вземете предвид всички детайли от външния вид на бъдещия интериор, като специално внимание трябва да се обърне на избраната цветова схема. Факт е, че цветът, който присъства в дизайна на апартамента, трябва да бъде избран не само от личните вкусови предпочитания, но и от психологическите …
„Моята задача, моето желание е да извадя модерния човек от хаоса и катастрофите, поставяйки го в щастлива атмосфера и хармония.“ Льо Корбюзие Льо Корбюзие принадлежи към първото поколение на т. нар. Международна архитектурна школа и е най-ревностният пропагандист на нейните идеи. В работата си той е склонен към експресионизъм и подкрепя желанието на своето поколение …
Типичният жител на всяка българска високоетажна сграда е запознат с проблема с ниските тавани. Дори ако площта на помещението е достатъчна, надвисналият таван създава впечатлението, че се намирате в дупка и най-обидното е, че е физически невъзможно да го повдигнете. Трябва да бъдете хитър за да създадете илюзията за простор в 2,4 м висока стая. …
Искам да променя света – Karim Rashid „Искам да променя света“, казва заглавието на манифеста на Карим Рашид от 2001 г. Точно това направи той, ставайки един от най-успешните и плодотворни дизайнери на нашето време. По време на своята дизайнерска кариера Карим Рашид е създал „чувствен минималистичен“ дизайн за стотици артикули и „blobjects“. („Blobject“ е …
Чували ли сте много пъти за енергийно ефективни къщи, но смятате, че е скъпо и не е подходящо за нашия климат? Нека разсеем всички митове за тях заедно. Енергийно ефективна къща означава ниски разходи за отопление, екологичен дизайн, ниски експлоатационни разходи, но в същото време по-високи разходи за самото строителство. Такава къща или вила се …
Биография Заха Мохамад Хадид е родена в Ирак, но живяла и работила във Великобритания. Тя е първата жена в света, получила наградата Притцкер. Родена е на 31 октомври 1950 г. в столицата на Ирак в семейството на Мохамед ал Хадж Хюсеин Хадид, организатор на Националната демократична партия. Майката Уаджиха ал-Сабунджи е родена в Мосул и …
Дизайнът на детската стая е чудесна възможност да дадете воля на фантазиите, смелите желания и творческите умения. Каква да бъде детската стая, решавате само вие, a ние ще ви покажем как да я направите още по-добра. Особености на дизайна на детска стая Интересният дизайн на детска стая трябва не само да бъде визуално красив, …
Тенденциите са като хората: някои си тръгват, без да се сбогуват, други се сбогуват, но не си тръгват. В тази статия, ще се постараем подробно да ви запознаем с интериорните тенденции, с които ще се сбогуваме през 2021 г. В статията „Kлючови тенденции в интериорния дизайн през 2021 година“ разгледахме подробно новаторските идеи за 2021 …
Франк Гери е автор на всичко най-смело в съвременната архитектура, носител е на наградата Pritzker (наградата се счита за „Нобелова награда“ на архитектите). Tой строи сгради, проектира мебели от картон, не използва компютърни програми, смята рибите за образ на съвършенството и дори си позволява да покаже среден пръст на критиците (в буквалния смисъл). Как се …
Няколко съвета за съхранение в малко жилище Предлагаме ви няколко съвета за това как да съхранявате всички необходими за комфортен живот вещи, ако квадратните метри в жилището катастрофално не достигат. В малък апартамент проблемът със съхранението е особено належащ, защото няма достатъчно място за големи гардероби или килери. Вещите изпълват цялото свободно жилищно пространство, превръщайки …
Френският индустриален дизайнер Филип Старк е роден на 18 януари 1949 г. в Париж. Баща му Андре Старк е работил като самолетен конструктор. Спомняйки детството си, дизайнерът отбелязва как от ранна възраст е бил запленен от инсталацията и демонтажа на всичко, което го заобикаля. Можел е с часове да седи над инструментите за рисуване на …
Последни публикации
Категории
- Blog(40)